برگزاری نمایشگاه عکس آیینه حضور

سه شنبه 1 شهریور 1401 - 15:09
465

برگزاری نمایشگاه عکس آیینه حضور

نمایشگاه «آیینه حضور » با 82 قطعه عکس از 82 عکاس دوره جنگ در موزه هنرهای معاصر فلسطین افتتاح شد.

خاطره هشت سال دفاع مقدس در قاب عکاسان جنگ همزمان با آغاز جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس با همت انجمن عکاسان دفاع مقدس در موزه هنرهای معاصر فلسطین به نمایش گذاشته شد.

عباس میرهاشمی دبیر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس درباره این نمایشگاه به میراث خبر گفت:«نمایشگاه آیینه حضور حضور بخشی از تلاش خود جوش عکاسان انقلاب و دفاع مقدس است. ما در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس امسال سعی کرده‌ایم با برگزاری نمایشگاه های متعدد دین خودمان را به جنگ، حماسه سازان هنرمند آن روزها ادا کنیم و زمینه ای برای انتشار برخی از آثار فراهم آوریم. این نمایشگاه مقدمه ای برای انتشار دایره المعارف عکاسان جنگ است. امیدواریم تا این مجموعه بعد از نمایشگاه تکمیل تر شود و زمینه انتشار و حفظ آثار دوره جنگ را فراهم کند.البته نام و عکس‌های بسیاری از عکاسان آن دوران خالی است. »

میرهاشمی با اشاره به این که گردآوری و نگهداری آثار دوران جنگ یکی از دغدغه‌های انجمن است، افزود:«یکی از مهمترین مشکلات که آثار تصویری دوران جنگ را تهدید می‌کند فرسایش تدریجی آنها است. ما آثار مستندمان را از دست می دهیم. چون به واسطه خاصیت شیمیایی دچار بی رنگی می شوند متاسفانه جای مناسبی هم برای نگهداری آنها نداریم . این یک بخش از کار و بخش دیگر ایجاد تعامل و حمایت از عکاسان دفاع مقدس است. این افراد هر کدام یک گنجینه و یک کتاب هستند که باید حفظ شوند.» وی به ساماندهی نزدیک به نیم میلیون فریم عکس از آثار دوران جنگ در انجمن خبر داد:«این عکس‌هارا با همکاری عکاسان گردآوری، ساماندهی و کد گذاری کردیم. مقداریش اسکن و وارد برنامه شدند تا هم حفظ شوند و هم قابلیت پیدا کردن داشته باشند. »

در نمایشگاه آیینه حضور تاریخ عکاسی جنگ به نمایش در آمده است.از هر عکاس یک عکس دوران جنگ در کنار دو پرتره از دوران جنگ و حال او قرار گرفته است. نمایشگاه با اثری از کاظم اخوان عکاس ایرانی اسیر در دست رژیم اشغالگر اسرائیل آغاز می‌شود. در ادامه این نمایشگاه آثاری از روزهای آغاز جنگ، حمله به شهرهای غیر نظامی، آوارگی مردم، اعزام نیرو، جنگ، سنگر، حمله، عملیات، فتح خرمشهر تا هیات‌های تفحص پیکرهای شهدا در نمایشگاه به چشم می‌خورد. مهرزاد ارشدی، محمد اسلامی راد، ابوطالب امام، مجتبی آقایی، محمود بدرفر، رضا بدری، اباصلت بیات، شهید سعید جانبزرگی، کامران جبرئیلی، بهمن جلالی، علی رضا جلیلی‌فر، محمد رضا خوش اقبال، امیرعلی جوادیان، قدیر چین‌جو، حمزه رازدشت، محمد راز دشت، محسن راستانی، مسعود زنده روح کرمانی، مرحوم مهدی رضوان، محسن شاندیز، مسعود شجاعی طباطبایی، سعید صادقی، سیف الله صمدیان، محمد صیاد، محمود ظهیرالدینی، محمود عبدالحسینی، جاسم غضبانپور، محمد فرنود، علی فریدونی، علی کاوه، مجید کریمیان، محمود کلاری، کاوه گلستان، شهید داریوش گودرزی نیا، رسول ملاقلی‌پور، احمد ناطقی و ... برخی از عکاسانی هستند که در این نمایشگاه آثارشان به نمایش در آمده است.

مجید ناگهی مسئول این نمایشگاه درباره انتخاب عکس‌ها توضیح داد:«بیشتر این عکس‌ها عموما از آرشیو عکاسان برگزیده شده است. انتخاب آثار توسط خودشان یا نهادهایی که عکس ها را در اختیار دارند انتخاب شده‌اند . » وی گفت:« تلاش شده است که در این نمایشگاه آثاری به نمایش در آید که تا کنون در معرض دید قرار نگرفته است. اما چند مورد خاص مانند عکس‌ مرحوم گلستان هم هست که یکی از مشهورترین عکس‌های وی به نمایش در آمد.

اما در مورد سایر عکاسان تلاش کردیم تا از عکس‌هایی که تا کنون به نمایش در نیامده انتخاب شود. » افتتاحیه نمایشگاه آیینه حضور بعد از ظهر شبه اول مهر ماه با حضور هنرمندانی چون ابوطالب امام، محمود کلاری،‌محمد صیاد، جاسم غضبانپور محمد حسین حیدری، سعید صادقی و سایر عکاسانی که در این نمایشگاه دارای آثار بودند افتتاح شد.


دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.