رونمایی از کتاب روزهای انقلاب با حضور میشل ستبون عکاس فرانسوی این کتاب

سه شنبه 1 شهریور 1401 - 14:23
333

رونمایی از کتاب روزهای انقلاب با حضور میشل ستبون عکاس فرانسوی این کتاب

عصر روز گذشته ۱۹ آذرماه رویداد «۱۰ روز با عکاسان» پس از چند سخنرانی و رونمایی از کتاب «روزهای انقلاب» میشل ستبون رسما کار خود را آغاز کرد.

افشین شاهرودی که اجرای برنامه افتتاحیه را بر عهده داشت در خلال برنامه روایت هزار و یک شب را به همبستگی انجمن های عکاسی برای برپایی این همایش پیوند زد.

مجید رجبی­ معمار مدیر­عامل خانه­ هنرمندان ایران نیز در این مراسم گفت: خانه­ هنرمندان افتخار دارد که با تمام ظرفیت در خدمت جامعه عکاسی باشد. وی با تمجید از انجمن عکاسان ایران به عنوان انجمنی فعال بیان کرد: امروزه هیچ هنری مانند عکاسی اینگونه با مردم در ارتباط نیست و تقریبا تمام مردم در حال گرفتن عکس هستند.

با توجه به فرصت های جدید ممکن است آسیب هایی نیز در شبکه های مجازی در این باره وجود داشته باشد که انجمن ها باید در این فضاها برای آموزش مردم بیشتر فعال شوند.

 

 

1222

 

 

مسعود زنده‌روح کرمانی رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران به عنوان سخنران بعدی ابتدا با گرامیداشت یاد عکاسان تازه درگذشته همچون سید‌محمود موسوی، اصغر بیچاره، علیقلی ضیایی و فرامرز قهرمانی‌فر، گفت: «انجمن عکاسان ایران تمام تلاش خود را به کار گرفت تا با آینده­ نگری ساختار کمیته­ همایش­ ها و جشنواره­ ها را راه اندازی کند تا بتوانیم اهداف ۱۲ گانه انجمن و اهداف دیگر انجمن هایی را که در این همایش همراه ما هستند، برآورده کنیم.

وی ادامه داد: «ما علاقمند به همراهی و همکاری با تمام تشکل های عکاسی و خصوصا تشکل های خارج از مرکز هستیم. ما تمام سعی خود را کردیم از کمیت فاصله گرفته و به کیفیت برسیم و همچنین تمرکز زدایی را در دستور برنامه های خود قرار دهیم.

رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران اظهار کرد: انجمن عکاسان ایران با تبیین برنامه‌هایی که به شناخت نیازهای علمی و عملی جامعه منجر می‌شود، در کمیته راهبردی برنامه هایی را در دستور کار دارد. وی در پایان با اشاره به استقلال مالی این همایش از بودجه دولتی اظهار کرد: ما در همه جوانب این همایش را مستقل برپا کردیم و معتقدیم باید دنبال اقتصادی غیر وابسته به بودجه های دولتی باشیم. در ادامه با دعوت از نمایندگان انجمن هایی که در این همایش همکاری داشتند با اهدای سبد گل قدردانی شد.

به گفته مجری برنامه، در این همایش ۵ انجمن به عنوان میزبان و ۲ انجمن به عنوان مهمان حضور داشتند. یدالله ولی زاده رئیس انجمن عکاسان تبیلغاتی، حسین حیدری نماینده انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، علی نیک رفتار نماینده انجمن عکاسان سینمای ایران، ابراهیم حسینی نماینده انجمن عکاسان خانه تئاتر، سعید محمودی از ناوه نماینده انجمن عکاسان میراث فرهنگی، جواد پورسعید نماینده انجمن عکاسان نگاه و احسان میرباقری رئیس خانه عکاسان حوزه هنری کسانی بودند که برای گرفتن گل و عکس یادگاری فراخوانده شدند.

 

3223

 

 

سید عباس میرهاشمی دبیر پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» که به علت گرفتگی صدایش نتوانست بیش از خیر مقدم سخنی پشت تریبون بگوید متنش را در اختیار محمد مهدی رحیمیان مدیر شورای علمی همایش قرار داد تا قرائت شود.

میرهاشمی در این متن که در اختیار رسانه ها نیز قرار گرفت، بیان کرد: امروز در آستانه گشایش پنجمین دوره «۱۰ روز با عکاسان» و در تداوم دوره های پیشین، با رویکرد «عکاسی، فرهنگ، جامعه» که بیانگر ارتباط منسجم «کنش های اجتماعی» در بستر «مطالعات و تعاملات فرهنگی» و «عمل عکاسانه» است، فعالیت داریم. دبیر همایش در بخش دیگری از متن اظهار کرد: طی چهار دوره گذشته و علی رغم وجود زمینه های کاری، حرفه ای و صنفیِ متفاوت، به تدریج این تشکل ها در کنار یکدیگر قرار گرفتند و فارغ از تفاوت های موجود به پشتیبانی از یکدیگر، هم دل و همسو با اهداف و چشم انداز عکاسی در ایران، به شایستگی، آثار و تفکرات خود را در معرض نمایش و نقد قرار دادند. وی ادامه داد: انجمن عکاسان ایران در تلاش برای محقق کردن اهداف اساسنامه و تشکیل کارگروه ها و کمیته های پیش بینی شده، نسبت به تنظیم شیوه نامه هایی برای ایجاد ساختاری مناسب و متناسب با نیازهای روزِ اعضای انجمن و تعاملات پیش رو با سایر تشکل ها و انجمن های عکاسی اقدام کرده است. طی ماه های گذشته با تشکیل کارگروهی تخصصی، نسبت به تحلیل ساختار برگزاری همایش های مختلف با اهداف و کاربردهای متنوع و تدوین شیوه نامه مورد نیاز اقدام کردیم که امید داریم شاهد اجرایی شدن آن در دوره های آتی «۱۰ روز با عکاسان» باشیم.

میرهاشمی بیان کرد: در پی این کار، علاوه بر برنامه های اصلی که شامل برگزاری نشست ها و سخنرانی های تخصصی طی ۱۰ روز و همچنین ارائه آثار عکاسی توسط انجمن‌های تخصصی در گالری های خانه هنرمندان ایران می شود، سعی شده تا با اضافه کردن بخش ویژه، فضایی برای نگاه نو و خلاقانه و همچنین بهره مندی بیشتر از فضای مجازی فراهم شود. به گفته وی، طراحی بخش جنبی نیز باعث شده تا فضاهای نمایشگاهی فراتر از گالری خانه هنرمندان باشد.

در این بخش موزه امام علی (ع)، عکسخانه شهر، گالری های ارسباران و گالری مریم به ترتیب آثار و مراسم نکوداشت ۱۰ تن از پیشگامان عکاسی، عکس ها، کتب و دوربین‌های قدیمی، آثار اعضای انجمن عکاسان استان اراک، گزیده ای از آثار دوره های پیشین و آثار دانشجویان عکاسی دانشکده خبر را میزبانی خواهند کرد.

محسن راستانی عکاس نیز سخنران دیگر مراسم بود که در ابتدای سخنانش گفت: عکاسان تجربه های زیستی خود را با دیگران به اشتراک می گذارند تا دیگر نیازی به تجربه مجدد نباشد. وی با اشاره به نفوذ عکاسی در جامعه امروز بیان کرد: نفوذ عکس در جامعه امروز رقیب ندارد.

روح عکاسی روح پرسشگری است و از همین طریق تاثیرگذار هستند اما اگر امروز عکاسان تاثیر لازم را ندارند به دلیل این است که سازمان مولف عکاسی نداریم و عکاس مولف نیاز به حمایت دارد. راستانی افزود: تولید عکس فقط توسط عکاس انجام نمی‌ شود، بلکه عکس ها در ارتباط با جامعه و فرهنگ تولید می شوند. خوشحالم که امروز کتاب عکس میشل ستبون منتشر شده است و وقتی این عکس‌ها را می بینم، فکر می‌کنم تاریخ از خود رویداد مهم­تر است چون با گذشت زمان احساسات فروکش می‌کند و منطقی‌تر به رویدادها نگاه می شود و امروز چنانکه از افتخارات خود در جنگ حرف می‌زنیم می توانیم از خطاهای‌مان هم حرف بزنیم.

 

 

655

 

 

میشل ستبون عکاس فرانسوی بعد از رونمایی از کتاب «روزهای انقلاب» که در ادامه مراسم با حضور افرادی چون جواد جباری مدیرعامل بنیاد روایت، سید عباس میرهاشمی، علی قلم سیاه و اسماعیل عباسی برگزار شد با قدردانی از انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس که مسبب انتشار این کتاب شدند، گفت: برای من افتخار است که این کتاب بعد از فرایندی طولانی منتشر شد. این عکس‌ها سال ۱۹۷۹ در فرانسه منتشر شد و حالا در ایران نیز منتشر شده است. این عکس­ ها تاریخ مردم ایران است و برای درک امروز و آینده باید با گذشته آشنا بود.

عکاسان و حاضران پس از مراسم افتتاحیه از نمایشگاه این همایش در گالری‌های خانه هنرمندان ایران دیدن کردند.

در گالری زمستان مجموعه عکس های ۱۱ عکاس انجمن عکاسان ایران به نمایش در آمده است که در آن میان مجموعه عکس های محمد فرنود از «فیدل کاسترو» خودنمایی می کند.

در گالری پاییز آثار ۲۴ عکاس به نمایش در آمده است که همگی با نگاهی به جغرافیای کویر رویکردی متفاوت به این موضوع مشترک داشته اند.


دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.